Rusza fala pozwów o przeciwko Idea Bank o sprzedaż produktów GetBack
Rusza fala pozwów o przeciwko Idea Bank o sprzedaż produktów GetBack

Rusza fala pozwów przeciwko Idea Bank o sprzedaż produktów GetBack

//

O tym, że klienci pozywają Idea Bank pisałem już wcześniej (“Obligatariusze odzyskają pieniądze za GetBack od Idea Bank“; “Pozywamy Idea Bank za to, że Lion’s sprzedał Trigon“). Powoli rusza fala pozwów przeciwko Idea Bank. Na chwilę obecną do sądów wpłynęło 15 pozwów za sprzedaż produktów GetBack. Co zrobić w tej sytuacji? Czy jest szansa na polubowne załatwienie sprawy z bankiem? Czy trzeba nastawiać się na spór sądowy z bankiem?

Reklamacja do Idea Bank, jakie mam szanse

W pierwszej kolejności należy wykorzystać wszystkie dostępne możliwości polubownego załatwienia sprawy. Jest to rozwiązanie tańsze i znaczenie szybsze niż wytaczanie od razu sprawy sądowej. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że zawarcie ugody z bankiem jest mało prawdopodobne. Idea Bank na chwilę obecną zawarł ugody z 41 klientami na ponad 2000 złożonych reklamacji. Statystycznie daje to 2% szans na powiedzenie. W zasadzenie jeszcze mniej bo w mojej ocenie ugody, które zawarł bank podpisano zapewne z klientami instytucjonalnymi i “zaprzyjaźnionymi”.

Reklamację złożyć trzeba!

Jak by nie było – reklamację złożyć trzeba. Od tego zaczynamy cały proces dochodzenia zwrotu swoich pieniędzy. Reklamacja do Idea Banku musi być przemyślana i musi zawierać szczegółowe żądania i wyliczenie naszej straty i roszczenia, jak również objaśnienie z jakiego tytułu żądamy zwrotu.

Złożyłem reklamację o zwrot środków od Idea Bank co dalej?

Dalsza droga zależy już od indywidualnej sytuacji i oceny ryzyka oraz kalkulacji kosztów. Można wszcząć postępowanie przed Rzecznikiem Finansowym czy UOKiK. Jest szansa, że Idea Bank w toku postępowania przyzna Ci rację i zwróci środki. Szansa na to jest jednak niewielka, a postępowania przed powyższymi instytucjami trwa długo. Zatem po co to robić? Aby zdobyć wartościową dokumentację do procesu sądowego. Z pozytywną opinią Rzecznika Finansowego możemy iść do sądu. Opinia Rzecznika co prawda nie wiąże sądu, jednak jest dla niego swoistego rodzaju wskazówką. Jeśli zatem nie chcesz czekać na opinię Rzecznika – możesz od razu przystąpić do pisania pozwu

Rusza fala pozwów o przeciwko Idea Bank

Jak już pisałem na chwilę obecną złożono 15 pozwów. Natomiast z moich obserwacji wynika, że fala pozwów dopiero rusza. Mają na to wpływ przynajmniej dwa czynniki. Po pierwsze w przepadku wielu klientów zakończyły się postępowania przed Rzecznikiem Finansowym, a kolejnym krokiem jest złożenie pozwu. Po drugie atmosferę podgrzewa coraz gorsza i niepewna sytuacja banku. Wielu z posiadaczy “trefnych” certyfikatów czy obligacji nie chce ryzykować i czekać czy coś się wydarzy.

Idea Bank zapłaci za sprzedaż produktów GetBack?

Bank zabezpieczył kwotę 14 mln złotych na roszczenia wynikające ze sprzedaży produktów GetBack. Biorąc pod uwagę, że klienci, którzy do dotychczas złożyli reklamacje kupili obligacje za 350 mln zł, jest to kropla w morzu. Widać, że bank nastawia się na sądowe rozwiązanie sporu i ma zamiar walczyć do ostatniej kropli krwi. Dlaczego? Bo to się opłaca. Tylko część klientów zdecyduje się na pozwy. Pewnie nie więcej niż 10% z czego w sądzie wygra powiedzmy 80%. To daje oszczędność dla banku na poziomie 92%. To jest standardowa taktyka banków znana nam już ze spraw frankowych, polisolokat czy zwrotów prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu.

Jeżeli masz jakieś pytania napisz  poprzez kontaktlub bezpośrednio na dominik@pledziewicz.pl

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

seventeen − 1 =

Poprzedni wpis

Obligatariusze odzyskają pieniądze za GetBack od Idea Bank

Następny wpis

Zwrot prowizji i opłat bankowych – jak to działa

Ostatnie z Bank