Getin Bank toruń
Getin Bank

Ale może to tylko Getin Noble Bank?

W połowie 2017 roku mieliśmy do czynienia ze specyficznym zabiegiem ze strony Getin Noble Bank.

Mianowicie Getin przeprowadził sekurytyzację portfela wierzytelności opartych na kredytach samochodowych o wartości bagatela 700 mln zł.

Standard – utworzono spółkę celową GNB Auto Plan 2017, której bank sprzedał swoje wierzytelności. Spółka z kolei  wyemitowała obligacje wartości 500 mln zł. Getin Noble Bank tym sam zyskał środki na dalszą akcję kredytową.

Co  w tym dziwnego i czemu o tym piszę? Agencje Moody’s i Scope Ratings wydały dla emisji ratingi na najwyższym poziomie. Transakcja bezpieczna.

Być może?

W tym wypadku chodzi o sam proces. Przecież nie tak dawno, bo w  2007-2008 roku te same agencje wydawały wysokie oceny dla obligacji opartych na kredytach hipotecznych w USA, a wiemy jak to się skończyło – bo każdy kryzys pamięta.

Czy zatem wspomniane oceny są wiarygodne?

Załóżmy, że kredyty te są w znacznie części niespłacane. Co więcej wartość 700 mln zł jest zawyżona. Powiedzmy, że część z tych kredytów jest zagrożona i znajduje się na etapie windykacji. Naliczane są koszty windykacji i odsetki karne. Powiedzmy, że te 700 mln złotych nominalnie jest warte 500  mln. Co więcej w dużej części nie da się ich już wyegzekwować.

Niemożliwe?

Sam znam osobę, która w Getin Banku w leasingu maiła dwa samochody Hummera i Mercedesa. W sumie  samochody warte ok. 800 000  zł. Firma padła, jeden samochód zabrano, a o  drugiego nie i nikt się o niego nie dopomina. Co więcej od 2 lat nikt nie przeprowadził żadnych działań windykacyjnych z majątku dłużnika – termin przedawnienia upływa. Wierzytelności co prawda rosną, ale co z tego, skoro w między czasie dłużnik stał się zupełnie nie wypłacalny.

Już rozumiecie?

Nie chcę być złym prorokiem, ale historia lubi się powtarzać i z tego co widzę, jeśli pod zabezpieczenie być może „trefnych” wierzytelności brana jest pożyczka w celu przeprowadzenia dalszej akcję kredytowej, to zapala się lampka alarmowa.

Ale może to tylko Getin Noble Bank?

Ostatnio analizowałem nieruchomości sprzedawane przez jedno z biur nieruchomości w moim rodzinnym mieście – Toruniu.  Celem mojej analizy były nieruchomości przewłaszczone przez Geitn Bank od dłużników. I co się okazało? Wszystkie te nieruchomości stoją puste i niszczeją. Niektóre od  kilku lat. Są znacznie przewartościowane. Ciekawe czy tak jest w innych miastach, czy tylko u nas, bo może być to wina biura pośrednictwa nieruchomości.

Dobre intencje.

Przecież bank jest podmiotem bardzo specyficznym i zgodnie z Prawem Bankowym Art. 30. 1. 2 założyciele dają rękojmię ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem, bo zarządzają powierzonymi im przez klientów pieniędzmi.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

five + 17 =

mBank
Poprzedni wpis

Zmiana oprocentowania w umowach BRE Banku (poprzednika mbanku) narusza prawa konsumentów

bank stock
Następny wpis

Wygrana kredytobiorcy z bankiem – SO w Krakowie stwierdza nieważność kredytu frankowego

Ostatnie z Bank